Як правильно темперувати шоколад
Для чого необхідно темперувати шоколад? Мета темперування — надання шоколаду твердою і крихкою текстури, підвищення стійкості до впливу тепла, і надання глянцевого ефекту кінцевим виробам. Важливою складовою шоколаду є какао-масло. Воно містить у собі декілька груп жирів, температура плавлення яких знаходиться між приблизно 16° С і 43° С. Жири, які плавляться при більш високій температурі, також першими і застигають при охолодженні шоколаду. Саме ці тугоплавкі жири надають шоколаду блиск і міцність (правильно темперований шоколад повинен ламатися з хрускотом). В процесі темперування какао-масло в шоколаді набуває стабільну кристалічну форму.
Існують різні методи темперування шоколаду. Всі вони складаються з трьох етапів:
- Плавлення;
- Охолодження;
- Повторне нагрівання.
Найбільш часто використовувані методи — темперування на столі і використання каллет. Багато кондитери прискорюють процес охолодження шоколаду з допомогою води.
Темперирование шоколаду на столі
- Порубаєте шоколад на дрібні шматочки (зубчастий ніж відмінно підходить для цього) і помістіть на водяну баню. Помішуйте безперервно, щоб уникнути перегріву. Це особливо важливо при роботі з молочним і білим шоколадом, навіть при невеликому перевищенні рекомендованої температури вони можуть придбати зернисту структуру і стати непридатними для подальшого використання. Для того, щоб повністю розплавити всі жири необхідно нагріти темний шоколад до 47-50°С, молочний і білий до 44-45 °С.
- Охолодіть розплавлений шоколад приблизно до 34° С, для цього приберіть його з водяної бані, але продовжуйте помішувати. Приблизно 1/3 шоколаду вилийте на холодний мармуровий стіл. Розподіліть по всій поверхні, а потім збирати назад з допомогою спатулы і скребка, поки шоколад не почне показувати ознаки загущення (саме в цей момент тугоплавкі жири починають кристалізуватися). Потім помістіть прекристаллизованный в розтоплений шоколад, розмішайте до однорідності і перевірте температуру. Якщо температура близька до необхідних 26-28°С, просто продовжуйте помішувати до моменту досягнення цільової температури. Якщо ж шоколад значно тепліше, вилийте частина на мармурову поверхню і повторіть процедуру розподілу-збирання змішування. Якщо шоколад гладкий і однорідний, і температура його становить від 27°С до 28°С для темного шоколаду і від 25°С до 26°С для білого і молочного, переходьте до наступного кроку.
Перед тим як Ви почнете нагрівати шоколад до робочої температури, обов'язково перевірте якість темперування. Для цього опустіть кут невеликого шматочка паперу для випічки в шоколад. При кімнатній температурі від 18°С до 20°С шоколад повинен стабілізуватися протягом п'яти хвилин. Можна прискорити випробування, помістивши папір в холодильник, там процес стабілізації повинен зайняти 1-2 хвилини. Шоколад пройшов тест? Переходьте до третього кроку. Якщо ні, повторіть кроки 1 і 2.
- Підігрійте темперований шоколад до робочої температури: 30-32°С для темного шоколаду і 29-30°С для білого і молочного. Якщо шоколад занадто густий при даній температурі, можна збільшити його плинність додавши какао-масло. Будьте уважні — не перегрейте шоколад на цьому етапі! Всього декілька градусів вище рекомендованої температури, можуть виникнути проблеми зі стабілізацією готових виробів, також можлива поява білого нальоту (відокремилися жири).
Використання каллет
- Нарубаєте шоколад на шматочки і розтопіть на водяній бані, як описано в попередньому методі. Також охолодіть до 34°С, постійно перемішуючи.
- На наступному етапі ми додаємо каллеты, так як вони вже попередньо темперированы виробником і мають необхідну кристалічну форму. Візьміть каллеты в обсязі від 5 до 10% маси розплавленого шоколаду (наприклад, для одного кілограма розтопленого шоколаду використовуйте 50-100 г каллет). Додайте їх поступово, чекайте поки попередня партія повністю розчиниться, перед додаванням наступного.
- Коли шоколад стане ідеально гладким і температура знизиться до 30-32°С для темного шоколаду і 29-30°С для молочного і білого, підтримуйте цю температуру, постійно помішуючи шоколад протягом як мінімум 2 хвилин. Проведіть тест на якість темперування, описаний в розділі «Темперирование шоколаду на столі». Ще раз звертаємо Вашу увагу на те, що при використанні цього методу, важливо щоб додається шоколад був попередньо темперирован.
«Блок-метод»
Використовується для невеликих партій шоколаду. Метод аналогічний попередньому. Замість каллет додається один великий шматок («блок») і розтоплений шоколад, розмішати до тих пір, поки не буде досягнута робоча температура. Нерастаявшая частину шматка видаляється. Цей метод відрізняється порівняльної швидкістю.
Охолодження у воді
Охолодження шляхом приміщення ємності з розтопленим шоколадом у крижану воду — самий швидкий і ефективний спосіб. Однак, виробники шоколаду не рекомендують його, оскільки знижується якість темперування і високий ризик випадкового попадання води в шоколад, що призводить до його псування. Тим не менш, це хороший спосіб для надзвичайних ситуацій.
- Розтопіть шоколад на водяній бані як і в попередніх методах.
- Помістіть чашу з шоколадом над крижаною водою і періодично перемішувати протягом декількох хвилин. Коли шоколад почне стабілізуватися на стінках чаші, заважайте безперервно до досягнення температури 26°С. Проведіть тест на якість темперування.
- Помістіть чашу на водяну баню і нагрівайте до робочої температури в залежності від типу шоколаду.
Використання мікрохвильової печі
Ви можете використовувати мікрохвильову піч для кожного з вищеописаних методів замість водяній лазні. А в разі, якщо вам необхідно темперувати невелика кількість шоколаду, рекомендуємо прискорений метод без охолодження і повторного нагрівання. Передбачається, що Ви доведете шоколад до коректної робочої температури, при цьому жодна з її частин не повинна нагрітися вище 32°С для темного шоколаду або 29-30°С для білого і молочного.
Насипте деяку кількість каллет в миску, поставте в мікрохвильовку і нагрівайте на максимальній потужності протягом 15 секунд. Дістаньте і перемішайте, потім повторюйте 15-секундний нагрівання і перемішування до моменту, поки шоколад повністю не розплавиться . Слідкуйте за температурою, при досягненні граничного значення припиніть нагрівання. Навіть якщо залишилися невеликі шматочки шоколаду, вони розчиняться при перемішуванні.
Если у Вас есть специальная контролируемая водяная баня, и нет необходимости срочно использовать шоколад (процесс может занять до 12 часов), в ней также можно расплавить предварительно темперированный шоколад.
Обратите внимание, что в данном случае возможно только использование шоколада в таблетках (каллетах), так как при ручном измельчении шоколада у Вас получатся кусочки разного размера, которые будут нагреваться неравномерно.
Несколько практических советов:
- Идеальная комнатная температура при работе с шоколадом 20°С.
- Идеальная температура хранения шоколада: от 12 до 20°С.
- Температурні коливання можуть призвести до жирового «посивіння» шоколаду.
- Повітря і світло сприяє окисленню жирів, зберігайте шоколад (і вироби з нього) у сухому місці в закритій упаковці.
- Три ключових моменту при темперування шоколаду — температура, час перемішування. Слідкуйте за ними!
Ну і наостанок, нагадуємо. якщо Ви купуєте шоколад в заводській упаковці, зверніть увагу на таблицю темперування, вона є на кожній упаковці шоколаду.
- Як зібрати і прикрасити торт. Відео-огляд для початківцівУ цьому відео Ви дізнаєтеся як зібрати і прикрасити торт, а саме: як розрізати бісквіт, як вирівняти торт кремом, як зробити шоколадні патьоки і багато іншого.